Neden Yeldeğirmeni ?

Çocukların kendi eğitim serüvenlerinin objesi değil, tersine en önemli katılımcısı olduğunu çok iyi biliyoruz. Çocuklarımızın bu serüven boyunca söz söyleme haklarını önemsiyoruz. Her çocuğun biri birinden farklı olduğunu, aynı sürede ve aynı şekilde öğretilmeye çalışılmasının çok boşa bir çaba olduğunu çok iyi biliyoruz. Yıllardır kullanılan eğitim modellerinin eksikliklerini görebiliyoruz, kendi eğitim modelimizi bu farkındalıkla şekillendiriyoruz.

Yeldeğirmeni ailesi olarak kendi eğitim modelimizi, içinde bulunduğumuz çağın ve öğrenclerimizin ihtiyaçlarına göre inşa ediyoruz. İnşaa ettiğimiz doğruları sorgulamaktan çekinmiyoruz. ‘’yeni’’ olandan korkmuyoruz, yeni olanı eskiyle değiştirmekten çekinmiyoruz. Biz Yeldeğirmeni ailesi olarak çok iyi biliyoruz ki; Yarınlara umutla gülümseyen, mutlu, yaratıcı özgüvenli, eleştirel ve bilimsel bakış açısına sahip çocukları ancak bu bakış açısıyla yetiştirebiliriz.

Okul sadece duvarları olan bir bina değildir, okul gerçek yaşamdan uzakta bir yerde de değildir. Bilgiye merak duyan, bilginin peşine dört mevsim ve her yerde tutkuyla düşen çocuğun; Akademik başarısı yüksek, sorumluluklarını bilen, potansiyelini cesaretle açığa vuran bireyler olacağına inanıyoruz.

Okulumuzda, çocuklara duyduğumuz bu güveni güçlendiren Yeldeğirmeni İlkelerini benimsiyoruz.